Portrait by Maria Wodzińska, 1835. Wikimedia Commons |
2. Państwowy Instytut Wydawniczy zapowiada tomiki poezji:
- Krystyny Krahelskiej - poetki rodem z Polesia, Warszawskiej Syreny, harcerki, żołnierza AK;
- Władysława Broniewskiego - którego wiersze dziś, w wolnej Polsce, również znajdują się w literackim czyśćcu.
3. Wydawnictwo Iskry zapowiada wybór czterdziestu najlepszych opowiadań jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, mistrza krótkich form, Marka Nowakowskiego. Wśród nich są między innymi Książę Nocy, Benek Kwiaciarz, Wesele raz jeszcze!, Kwadratowy, Górą Edek, Piorunek. Ze wstępem znakomitego krytyka literackiego: Krzysztofa Masłonia.
4. Wydawnictwo LTW zapowiada autentyczny diariusz „panny kresowej”.
5. Wydawnictwo Literackie zapowiada niezwykły pamiętnik polskiej podróżniczki -
hrabiny Ewy z Koziebrodzkich Dzieduszyckiej. Na kartach książki pojawiają się takie nazwiska jak: Tytus Chałubiński, Adam Asnyk, Sabała, Pawlikowscy, Sarah Bernhardt, Karol Estreicher czy Karol Brzozowski z egzotyczną żoną.
6. Wydawnictwo Czarne zapowiada na połowę marca reportaż historyczny o kulisach przedwojennej zbrodni, którą żył nie tylko Lwów.
Interesujące zapowiedzi....a ja coraz mniej czytam.
OdpowiedzUsuńBroniewski u mnie oczywiście jest.....lubię jego poezję.
A ja myślałam, że jesteś zaczytana! :) Mimo że uważa się zimę za sprzyjającą czytaniu porę roku ze względu na długie wieczory, to jednak ja tak nie sądzę. Albo wirusy mnie dopadają, albo zbyt senna jestem i po paru stronach zasypiam. Dlatego ostatnio też mniej czytam... Wiosną i latem wrócimy do czytania! Poza tym cieszę się, że odwiedziłaś bloga i zostawiłaś ślad, bo już smutno mi było, że tak pusto zrobiło się w blogosferze czytelniczej... Wszyscy na FB się przenieśli.
UsuńJeśli chodzi o Broniewskiego, to gdy czytałam świetną biografię Urbanka, chciałam sięgnąć po tomik jego poezji. Oczywiście mogłam pobiec do biblioteki... Jednak w domu też chciałabym mieć na własność. Dlatego cieszę się, że wznawiają jego poezję. Może odżyje zainteresowanie nim i jego twórczością. Oprócz książki Urbanka mam też zbiór korespondencji poety z Ireną Helman, miłosną rzecz jasna. Jeszcze nie czytałam.
Zaczytana byłam, jak zaczynałam blogować...teraz sytuacja się mi ogromnie skomplikowała i czytam mniej, ale się nie daję.
UsuńI mnie smuci to, że poprzenoszono się na FB, gdzie ja się też minimalnie udzielam. Jakoś te lajki tak nie cieszą jak komentarze..
Wstyd mi się przyznać, że ta biografia czeka u mnie na czytanie.....
Również zdecydowanie wolę "rozmowy" na blogach, choć niestety brak czasu sprawia, że rzadko komentuję na blogach czytelniczych...
UsuńDorożyńską już dawno wydali. W 2008 roku ;)))
OdpowiedzUsuńTak dawno, że już kupić nie można!
Witaj dawno niewidziany u mnie miły gościu! :) Nie wiedziałam, że Dorożyńska była już wydawana. Jak zwykle jesteś świetnie zorientowana:) Jestem bardzo ciekawa tego "diarusza panny kresowej", aż postanowiłam wsiąść udział w konkursie LTW, w którym do wygrania jest właśnie ta książka. Już raz udało mi się, więc może i tym razem łut szczęścia uśmiechnie się do mnie.
UsuńA kiedy ukaże się Twoja książka???
Ksiązkę Barbary Wachowicz o Najwybitniejszym Polaku i książkę z opowiadaniami Marka Nowakowskiego z pewnością kupię i przeczytam...
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci że o tym powiadamiasz...
:-)
No to mamy takie same gusta! Jak miło! Na te dwie książki z największym utęsknieniem czekam :)
UsuńKojarzę jeszcze twego bloga z czasów, gdy tworzyłem Imperium Lektur. Teraz wskrzesiłem bloga jako Imperium Lektur 2, serdecznie Cię na niego zapraszam. Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuń