![]() |
Źródło: Biblioteka Narodowa. Polona.pl |
Ale łąki nad rzeką Hrywda pod Kosowem Poleskim jeszcze zielone... i lipy szumią w alei łączącej dwór Kościuszków z pałacem Pusłowskich...
(Barbara Wachowicz, Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Iwaszkiewicza, Świat Książki, Warszawa 2015, s. 81)
Do przeczytania tej zapomnianej i - jak się okazuje - niezmiernie pięknej powieści polskiej, której akcja rozgrywa się między innymi na Litwie, zainspirowała mnie obszerna i interesująca wzmianka Barbary Wachowicz o jej autorce. W monumentalnych Siedzibach wielkich Polaków jedna z zachwycających gawęd jest poświęcona Mereczowszczyźnie - miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki. W 2004 roku zrekonstruowano dwór na wzór tego, w którym przyszedł na świat przyszły „generał wojsk amerykańskich, generał wojsk koronnych, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej”.
Od 1771 roku Mereczowszczyzna należała do Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. U progu XIX wieku dobra te przeszły w ręce Pusłowskich. Przez pewien czas posiadaczem dóbr kosowskich z Mereczowszczyzną był Wandalin Pusłowski (1814-1884), który obok dworu Kościuszków wzniósł w 1838 roku oryginalny neogotycki pałac, otoczony wspaniałym parkiem. Jak pisze w Siedzibach wielkich Polaków Barbara Wachowicz:
Po ojcu Wandalinie odziedziczyła dobra Kosowskie Marta z Pusłowskich
Krasińska. W Mereczowszczyźnie spędziła dzieciństwo i młodość. U progu
XX wieku zamieszkała na stałe w Warszawie i stworzyła głośny salon
literacko-muzyczny, w którym bywały największe sławy z Sienkiewiczem i
Reymontem na czele. Zbiory Biblioteki Narodowej w Warszawie przechowały
unikatową edycję jedynej powieści, jaką napisała ta niezwykła niewiasta,
zatytułowaną „Wolny ptak”…
AKTUALIZACJA: 5 kwietnia (dodałam trzy zdjęcia)
AKTUALIZACJA: 5 kwietnia (dodałam trzy zdjęcia)