30 maja 2016

Zapowiedź!
Już niebawem ukaże się mój wywiad z Pisarką Losu Polskiego - Barbarą Wachowicz! Aby zaostrzyć apetyt, ujawniam mały fragment:

"[...] Czy dzisiaj – gdy nasi politycy syczą na siebie wzajemnie – nie przydaliby się Polsce tacy różniący się, ale szlachetnie, przyjaciele, dla których miłość Rzeczy-pospolitej Polskiej nie stawałaby się miłością rzeczy-prywatnej-polskiej? (jakby rzekł Norwid). Nasz romantyzm to nie tylko „żar słowa”, lecz i prawdziwy „treści rozsądek” (to oczywiście znowu Norwid). Zazwyczaj romantyzm jawi nam się szalony, mroczny, tragiczny, powstańczy... A przecież ilu romantyków potrafiło się wpisać w życie kraju równie bohatersko jak w walkę. Wspomnijmy całą plejadę Wielkopolan – romantycznych powstańców listopadowych, a potem zwycięzców „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” (czy pamiętamy ten świetny serial im poświęcony?) –  którzy budowali potęgę ekonomiczną zniewolonej Ojczyzny.  
Jakże chcielibyśmy przełamać gorzką aktualność Norwidowego memento: „Żyjemy w wieku, kiedy ludzie nienawidzą się jak diabły, ale nikt nie ma odwagi kochać”. Nasi romantycy mieli tę odwagę. „Kochałem tam – mówi Mickiewicz – w Ojczyźnie serce me zostało”. A Norwid jak zwykle mądrze i celnie przykazuje: „W Matce swej Ojczyźnie kochać się należy powinnie i synowsko, stale, czynnie, obowiązkowo...”. [...] ".

9 komentarzy:

 1. Czekam z wielka niecierpliwoscia, a ten fragmencik pieknie powiedziany:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja czekam na całość.....

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam już teraz serdecznie do lektury! Wkrótce, mam nadzieję, ujawnię szczegóły. Pozdrawiam obie Panie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wywiad niczym wytworna uczta - z zaproszeniem, przystawką... Czekam na danie główne i deser. Skoro już pokusiłam się o takie "kulinarne" porównania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypowiedzi Pani Barbary są zawsze prawdziwą ucztą artystyczną i duchową.

   Usuń
 5. I ja z przyjemnością przeczytam wywiad z panią Wachowicz, zwłaszcza że kiedyś miałam przyjemność posłuchać jej na żywo. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panią w moim antykwariacie!
   Cieszę się, że grono czekających na wywiad się powiększa:) 7 czerwca w Śródmiejskim Domu Kultury w Krakowie będzie można posłuchać gawędy pani Barbary Wachowicz o Sienkiewiczu. Zachęcam do przybycia!

   Usuń
  2. Dziękuję za zaproszenie. :-) Obawiam się, że Kraków musi trochę na mnie poczekać, choć bardzo chciałabym znów go odwiedzić. Na pewno jednak przeczytam wywiad. Serdecznie pozdrawiam. :-)

   Usuń
 6. Ja również miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu- kiedyś lata temu z panią Wachowicz, a lekturę Czasu nasturcji wspominam bardzo ciepło.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.