4 września 2013

Zbliża się wielkie jesienne święto literatury!


 • Claudio Magris, triesteński eseista i prozaik, podróżnik i kronikarz duchowej historii Europy Środkowej; 
 • Anna Applebaum, amerykańska pisarka i dziennikarka, która w swych książkach portretuje historyczne oblicze Europy Wschodniej; 
 • Szczepan Twardoch, pilchowicki prozaik, pisarz, który wadzi się nie tylko ze światem, ale także z własnym światopoglądem; 
 • Ireneusz Kania, genialny multilingwista i tłumacz, który przygotował nowy przekład wierszy Konstandinosa Kawafisa (w 150. rocznicę urodzin i w 80. rocznicę śmierci aleksandryjskiego poety) 
 • Åsa Larsson, jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, autorka serii z prokurator Rebeką Martinsson w roli głównej.

   To tylko niektórzy goście 5. Festiwalu Conrada! Już się nie mogę doczekać! To nie są wprawdzie osoby, które najbardziej chciałabym posłuchać w ramach tego festiwalu, ale i tak się cieszę, gdyż spotkania z tegorocznymi osobistościami świata literackiego na pewno będą ubogacające. Wybieracie się z tej okazji do Krakowa? A o targach książki zarówno katowickich, jak i odbywających się od dawna w grodzie wawelskim chyba nie muszę wspominać? Lubię jesień!

14 komentarzy:

 1. Odwiedzę targi katowickie, mieszkam tu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i ja, zamiast zatłoczonych krakowskich, wybiorę katowickie. To tylko godzinka jazdy z Krakowa.

   Usuń
 2. Nie żebym się czepiał :-) ale nurtuje mnie pytanie, co zaproszeni goście mają wspólnego z Conradem, oprócz tego, że go prawdopodobnie czytali :-), no i przydałby się jakiś program 5 FC a póki co na jego stronie nic nie znalazłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mają z nim nic wspólnego:) Twoje pytanie jest istotne. Też mnie to nurtowało, ale czytałam wywiady z pomysłodawcami, więc znam odpowiedź. Tu jest wyjaśnienie:

   http://www.conradfestival.pl/pl/3/0/2/idea

   Programu na tegoroczną edycję jeszcze nie ma. Myślę, że lada moment się pojawi.

   Usuń
 3. O targach w Krakowie tym roku myślę i mam nadzieję, że uda mi się na nich być/jak bardzo będę chcieć/.
  A o Conradfestivalu poczytam wpierw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich chwilach żałuję, że nie mieszkam w Krakowie, a kiedyś o tym marzyłam.

   Usuń
 4. Ale świetne! Ale dla mnie za daleko:( Cała Polska do przemierzenia. Jestem z Koszalina:)

  OdpowiedzUsuń
 5. W Krakowie może będę w ten weekend? Chyba zaczyna się Noc Poezji?
  A Targi zdecydowanie katowickie. Mam bliżej:))
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy wczoraj przechodziłam przez Rynek po południu, trwały próby do Nocy Poezji z udziałem m.in. Anny Dymnej:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. W tym roku nic na festiwalu nie widzę dla siebie... W zeszłym był Rudiš i Viewegh, a tym razem żadnych Czechów:( Chyba, że z twórczością któregoś z gości zdążę się zapoznać, ale przy moich skromnych zapasach wolnego czasu i ogromnej kolejce książek do przeczytania raczej nie ma na to szans.

  Targi też średnio. Tyle ludzi, hałas, tłum... Wychodzę na marudera?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, szkoda, że nie ma żadnych czeskich literatów wśród gości. Nie wychodzisz na marudera, tylko po prostu na wymagającego uczestnika kultury:)

   Usuń
 7. nie brałam udziału w żadnych targach, chętnie bym to zmieniła, ale nie wiem czy uda mi się dojechać do Krakowa :) Pozdrawiam
  http://ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/
  Ps. bardzo ciekawy blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wizytę i dobre słowo. Zapraszam! Za chwilkę sprawdzę, jakie książki lubisz :)

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.