16 lutego 2016

Dla dzieci, rodziców i dziadków

A dziś Was zaskoczę! Zaprezentuję śliczną propozycję książkową dla dzieci. Małych i dużych, czyli po prostu Bożych!

Niezwykłe przygody Mai Dominiki Wojtal to pełna ciepłego liryzmu i tchnąca autentyzmem życia rodzinnego autorki opowieść o przeżyciach czteroletniej dziewczynki, którą rodzice zawożą na pierwsze duże i samodzielne wakacje do dziadków mieszkających w małej uroczej miejscowości koło Stalowej Woli.

W trakcie pobytu w tajemniczo i bajkowo brzmiących Garczezorzach rezolutna Maja zaprzyjaźnia się ze zwierzątkami, ucząc się opiekować nimi. Ponadto pomaga babci i dziadkowi w pracach ogrodniczych oraz bawi się z rówieśnikami, wymyślając z nimi pomysłowe niespodzianki i sytuacje.


Książeczka przyciąga pięknymi ilustracjami Katarzyny Kurdziel, a także szczególnym darem opowiadania Dominiki Wojtal i niezwykle sugestywnym oddaniem atmosfery rodzinnej małej bohaterki. Jestem przekonana, że wielu rodziców i dziadków z satysfakcją odnajdzie w czytanych historyjkach o Mai swoją zwyczajną i czasami  niezwyczajną codzienność, jak również echa wakacyjnych doświadczeń ze wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Autorka opisuje momentami sytuacje pokazujące dzisiejsze realia przeciętnej polskiej rodziny, co jest dodatkowym walorem publikacji.

Publikacja jest zbiorem mądrych, dowcipnych i pełnych pogody ducha opowiastek, które mogą skłaniać małych i dużych czytelników do przemyśleń na temat przyjaźni, miłości do zwierząt, wytrwałości w nauce czegokolwiek, np. jazdy na rowerze, radości życia, wzajemnego wsparcia, sposobów uczenia dzieci przezorności i odpowiedzialnego wypełniania obowiązków, a także zachęcać do szukania konstruktywnych rozwiązań w każdej sytuacji i w każdej rodzinie. 

Dla milusińskich książka ta jest świetną propozycją edukacyjną, dla czytających im rodziców i dziadków może stanowić inspirację do budowania jeszcze lepszych relacji z własnymi dziećmi i wnukami. Przekonuje także, że wcale nie trzeba ogromnych funduszy i dalekich podróży, by zapewnić dzieciom niesamowite i niezapomniane wakacje. Najpiękniejsze są bowiem na polskiej wsi i polskiej prowincji! Poza tym u babci i dziadka jest jak u Pana Boga za piecem! W podobny sposób jak Maja spędzałam co roku lato w dzieciństwie, więc książka wywołała sporo wspomnień.***********************************************************************

Dominika Wojtal (ur.1982), absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, z wykształcenia geolog. Pasjonuje ją fotografia, wyprawy w góry, samotne, jak i te z rodziną – mężem Kubą i dziećmi – Majką i Lenką. Prowadzi blog, w którym opisuje podróże i codzienne przygody swoich pociech. Pisanie tekstów dla potrzeb bloga, przeznaczonego dla bliskich – pradziadków, dziadków, cioć i wujków, którzy nie mogą na co dzień spotykać się z nimi, początkowo było dodatkowym zajęciem, które po czasie przerodziło się w pasję. Powstawały więc opowiadania, trochę oparte na własnych przygodach z dzieciństwa, które zaowocowały opowieścią Niezwykłe przygody Mai.

Dziękuję bardzo Pani Dominice za ten podarunek książkowy i autograf.4 komentarze:

 1. rzeczywiście zmiana tematyki o 180 stopni :-) dzięki, bo akurat teraz tylko taką literaturę czytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróciłaś! Wiedziałam, że cię zainteresuje;) Mówisz i masz!:)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie książeczki. Moje dziecię juz na nie zdecydowanie za duże, ale może kiedyś będę czytać wnukom...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, że za duże, to jest książka dla dzieci w każdym wieku:)

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.