31 października 2015

Amerykańskim bitewnym tropem Kościuszki. Zaproszenie na wystawę i promocję książki Barbary Wachowicz







To o Kościuszce powiedziano – stał się kotwicą Polaków!


Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb

Był Kościuszko z tego wielkiego plemienia polskich żołnierzy, którzy w nieporównany sposób jednoczyli geniusz wodza z umysłem i duszą obywatela

Druh Aleksander Kamiński, marzec 1944
150. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej


Mam Cię nazwać obrońcą twej Ojczyzny? Bohaterem wolności? Szlachetnym Polakiem? Bohaterem dwóch światów? Nazwę Cię – Kościuszko! Inne imiona potrzebują może tytułów, ale Twoje wystarczy za najwyższy tytuł

Amerykanka w liście do Kościuszki, 1797


Od jednego człowieka tylko jedno życie wziąć można, a Tyś nam dał najcenniejszą i najczynniejszą część swojego i my teraz zbieramy owoce i udoskonalamy je. Każdy prawy Amerykanin kocha Cię i czci…

Prezydent Stanów Zjednoczonych
Thomas Jefferson do Kościuszki, 1813

Idźcie z pełną szybkością wywalczoną już drogą, a wówczas poznacie z doświadczenia, że życie we własnym domu, w wolności, jest najlepszym darem, jakiego natura udzieliła człowiekowi

Tadeusz Kościuszko, żegnając
przyjaciół amerykańskich
przed wyjazdem do Polski
po ośmiu latach walki
o wolność Stanów Zjednoczonych
(lato 1776 – lato 1784)
 




Pierwsza w Polsce wystawa amerykańskim bitewnym tropem Kościuszki

BARBARA WACHOWICZ jest jedyną osobą, której udało się przemierzyć szlak ośmiu lat walki Kościuszki o niepodległość Stanów Zjednoczonych – przez 15 stanów i 15 tysięcy mil.

Filadelfia, Saratoga, Ticonderoga, West Point – najważniejszy posterunek Ameryki, rzeki Yadkin, i Dan w Północnej Karolinie, twierdza Ninety Six, tajemnicze plantacje pod Charlestonem, urocze miasteczko Kosciusko w stanie Mississippi i miasto Warszawa w Kościuszko County – wszystkie miejsca związane z działaniami bojowymi i inżynieryjnymi Kościuszki, a także miejsca wiernej pamięci wdzięcznych Amerykanów zobaczymy na wystawie. 

Jest także cała galeria fantazyjnych i autentycznych portretów Kościuszki, a także prezentowane po raz pierwszy autografy jego listów i notatek z amerykańskiego eposu, włącznie z legendarnym listem Washigtona, potwierdzającym naczelne dowództwo Kościuszki  przy pracach fortyfikacyjnych West Point. Obok Ameryki prezentujemy także protoplastów Naczelnika, miejsca jego narodzin i młodości na Polesiu (zrekonstruowany dwór w Mereczowszczyźnie), a także pejzaże miejsc, które wpisały się w epopeję Insurekcji – Racławice i Maciejowice.
Ekspozycji towarzyszy znakomita książka Barbary Wachowicz relacjonująca barwnie epopeję bitewną naszego bohatera w USA.
Kościuszkowskie prace Barbary Wachowicz zostały uhonorowane Dyplomem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przyznanym przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w USA.






„Nazwę Cię – Kościuszko!”
Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce
 

Galeria Vauxhall
w Krzeszowicach
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Liceum im. Tadeusza Kościuszki
w Krzeszowicach

zapraszają

na uroczysty wernisaż – widowisko słowno – muzyczne -  
otwierające wystawę
autorstwa Barbary Wachowicz


„Nazwę Cię – Kościuszko!”
Szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce

Dnia 6 listopada (piątek) 2015 o godzinie 18.00
W siedzibie Galerii Vauxhall
Ul. Walkowskiego 1



Mereczowszczyzna, domek Kościuszki; Kosciuszko's House.
Pocztówka z 1939 roku.
Źródło: Polona.pl




1 komentarz:

  1. Pani Wachowicz w dzisiejszym reportarzu radiowym z targow ksiazki popelnila 2 bledy. Koscioszko siedzial w twierdzy Pietropawlowskiej w Petersburgu a nie w Moskwie Po drugie Bartosz Glowacki czapka zgasil lont armaty a nie zatkal lufy

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.