29 maja 2013

Sylwetka Katarzyny WielkiejByła majestatyczną postacią epoki monarchii. Jedyną kobietą na europejskim tronie, którą można z nią porównać, była królowa Anglii Elżbieta I. W dziejach Rosji ona i Piotr Wielki górują swymi talentami i osiągnięciami nad pozostałymi czternastoma carami i cesarzowymi wypełniającymi trzystuletnią historię dynastii Romanowów - napisał o niej Robert K. Massie.

Zapraszam do lektury opublikowanego dziś przez redakcję Granic.pl mojego tekstu przybliżającego sylwetkę Katarzyny Wielkiej. TUTAJ


10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy szkic biograficzny urodzonej w Szczecinie późniejszej carycy.
  Bardzo dużo pamiątek po niej przechowuje obecnie Carskie Sioło pod Petersburgiem, łącznie z sukniami i wachlarzami carowej.
  W swoim kraju wielka, w polityce bezwzględna i bez skrupułów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za poświęcenie czasu na lekturę. Sporo nowego się o niej dowiedziałam z biografii Massiego. Jego książkę czyta się zresztą jak najlepszą powieść rosyjską, napisaną z epickim rozmachem. Rewelacja! Dla mnie arcydzieło biografistyki. Autor opierał się na wielu źródłach historycznych. Polecam gorąco!

   Usuń
 2. Gratuluję artykułu:) Napisane z rozmachem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy29.5.13

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo rzetelny tekst. Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały tekst, Beatko:) Podziwiam Katarzynę za to, że weszła do historii, ale sympatii do niej nie czuję. Nic nie poradzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Wam wszystkim! Jako kobieta podziwiam Katarzynę, ale jako Polka - sami rozumiecie;)
  Alu, jeśli masz w domu Massiego, to nie zwlekaj z lekturą:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo podoba mi się Twój tekst, niesamowity. Ciekawa jestem jaka by była gdyby nie odebrano jej dziecka... Jako dość młoda matka współczuję jej tego, bez dwóch zdań kobieta potężna, kobieta legenda, budziła trwogę.

   Usuń
  2. Cieszę się! Dziękuję za lekturę i opinię. Myślę, że to odebranie jej dziecka zaważyło na całym jej życiu i odcisnęło piętno na jej osobowości. Jej późniejsze wybory, decyzje, uczucia były wynikiem tej traumy. A to, że jako kobieta była potężna, to niezaprzeczalny fakt. Wszyscy mężczyźni niemal padali do jej stóp, poza jednym - Potiomkinem.

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.