28 maja 2014

Autoportret artysty z czasów młodości

W ogłoszonej wczoraj sondzie wybraliście Marka Nowakowskiego, co bardzo mnie ucieszyło, ale i nie zdziwiło, bo był zdecydowanie poza konkurencją, a poza tym tęsknimy jednak za literaturą najwyższych lotów. Tak się składa, że na wortalu Granice.pl ukazała się dziś moja recenzja jako "recenzja dnia". Zatem zapraszam do lektury!Ostatnia książka Marka Nowakowskiego to prawdziwie przejmujący, biorąc pod uwagę smutną okoliczność odejścia pisarza, autoportret artysty z czasów młodości. Wybitny prozaik wraca w niej pamięcią do czasu burzy i naporu, do swoich młodzieńczych zmagań ze skomplikowaną rzeczywistością powojenną oraz trudną do uzasadnienia potrzebą pisania.
 
Znawcom i miłośnikom twórczości autora "Wesela raz jeszcze" poruszone w niej wątki są doskonale znane z wcześniejszych utworów o charakterze retrospektywnym, choćby Pióra. Autobiografii literackiej, jednak w ostatniej próbie "odgrzebania z popiołu i rozżarzenia tamtego ognia", który trawił w młodości, chodziło Markowi Nowakowskiemu o coś więcej niż tylko zapisanie ulotnego czasu czy wskrzeszenie swojego dawnego, warszawskiego mikroświata. Dziennik podróży w przeszłość to przejmujący obrachunek z dokonanych w trudnym okresie zniewolenia wyborów, to gorzki obraz pokolenia, któremu przyszło dorastać w warunkach niezwykle dramatycznych oraz przytłaczających nihilizmem.


 Ciąg dalszy: Granice.pl


27 maja 2014

Sonda:)

Mam przygotowane cztery recenzje. Nie publikowałam ich jeszcze na blogu. Stosik też mi urósł. W związku z tym mam pytanie: recenzję której książki chcielibyście najpierw poznać? Odpowiedzi proszę zostawić w komentarzu, podając tytuł książki. Książkę, która zdobędzie największą liczbę głosów, zaprezentuję w pierwszej kolejności :) Są to bardzo różne gatunkowo i treściowo książki. Ostatnio z powodu upałów sięgnęłam po dwie najnowsze powieści polskich autorów, co raczej rzadko czynię. I wiecie co? Spodobały mi się bardzo!A teraz czytam wspomnienia Kolińskiej.
26 maja 2014

Odezwa poety do narodu. Podaj dalej

ODEZWA DO NARODU Ja, Marcin Świetlicki, poeta i wokalista polski, proszę o chwilę uwagi. Moja książka poetycka JEDEN została nominowana do nagrody NIKE, a ja WOLAŁBYM NIE. Toteż poinformowałem o tym Sekretarza Nagrody, a teraz informuję Ciebie, Narodzie. Nie chcę uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. I jest jeszcze kilka innych powodów. Bardzo proszę o uwzględnienie w swoich główkach i serduszkach tej informacji. Kłaniam się pięknie, Świetlicki

napisał na Facebooku pisarz.
 Może jeszcze odrobinka poezji na poniedziałek?
Zachwycił mnie ten wiersz Marcina Świetlickiego znaleziony na stronie poświęconej jego twórczości:


Źródło: Facebook