16 lutego 2012

Zwiastun filmu o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim

Zachęcam do obejrzenia zwiastuna fabularno-dokumentalnego filmu o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim - najwybitniejszym poecie pokolenia wojennego i żołnierzu Armii Krajowej, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Film Baczyński ma być poetycką podróżą przez jego życie i świat wyobraźni. 
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Produkcja: Artrama
 Premiera zapowiadana jest na 2012 rok. Niestety, jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawi się ten film na ekranach kin. Twórcy filmu zmuszeni byli w pewnym momencie do przerwania zdjęć z powodu braku funduszy.
W roli głównej Mateusz Kościukiewicz (znany z filmu Wszystko, co kocham), a żonę poety zagrała Katarzyna Zawadzka.
Zwiastun filmu jest bardzo obiecujący. To może być, jak sądzę, duże wydarzenie filmowe nie tylko dla wielbicieli poezji Baczyńskiego!Bo kto nie kochał kraju żadnego i nie  żył
chociaż przez chwilę jego ognia drżeniem,
chociaż i w dniu potopu w tę miłość nie wierzył,
to temu żadna ziemia nie będzie zbawieniem...

Z wiersza Polacy (grudzień 1942 r.)


Aktualizacja postu z 25 stycznia 2013 roku:

 Lokalna krakowska gazeta doniosła, że premiera filmu odbędzie się 15 marca. Więcej informacji TUTAJ.


 

15 lutego 2012

Otwarcie Salonu Książki Krakowskiej!!!
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Salon Książki Krakowskiej", które odbędzie się 15.02.2012 o godz. 18.30 w sali Fontany Pałacu Krzysztofory 

Oto treść zaproszenia:

       "Spotkania gromadzić będą miłośników książek poświęconych fenomenowi na skalę światową, jakim jest nasze urocze miasto. W salonie w Krzysztoforach gościć będziemy  autorów, którzy w sposób szczególny upodobali sobie gród Kraka. Swój dorobek literacki zaprezentują autorzy publikacji wydawanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz goście specjalni – szanowane i uznane autorytety.

       Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Andrzej Kozioł, znakomity autor wielu publikacji o naszym mieście.W spotkaniu udział zapowiedzieli również pani Justyna Kozioł-Marzec, jedna ze współautorek książki To była hebrajska szkoła w Krakowie. Gimnazjum Hebrajskie 1918–1939, oraz Piotr Figiela, pracownik MHK i kurator wystawy czasowej pod tym samym tytułem.


      Dla podkreślenia charakteru salonu i stworzenia miłej atmosfery goście MHK podjęci zostaną aromatyczną kawą, wyborną herbatą i słodkościami ufundowanymi przez Cukiernię RED z Krakowa. 
 
     Wszystkie spotkania poprowadzi Maciej Miezian, znany mistrz słowa, popularyzator wiedzy o naszym mieście, pracownik oddziału MHK Dzieje Nowej Huty.


    Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć z 20% rabatem wydawnictwa MHK, znajdujące się w ofercie sklepu Pod świętym Krzysztofem, który w tym dniu będzie czynny do ostatniego klienta po zakończeniu salonowych rozmów. Tam też autorzy będą podpisywali swoje książki.

    Udział w spotkaniu w ramach Salonu Książki Krakowskiej jest bezpłatny. Kolejne spotkania zaplanowano na 18 kwietnia, 20 czerwca, 19 września i 21 listopada 2012 r., również o godzinie 18.30 w sali Fontany w siedzibie MHK przy Rynku Głównym 35".

12 lutego 2012

O "bohaterze naszych czasów"
- Nie nazywam się Tomasz Serafiński; moje prawdziwe nazwisko brzmi: Witold Pilecki. […]
- Nie przerywaj. […] Mam ci do opowiedzenia dużo niezmiernie ważnych rzeczy. […] Po zakończeniu kampanii wojennej zorganizowaliśmy podziemną armię. We wrześniu poszedłem na ochotnika, aby zbudować tu komórkę oporu. […]
-  Jeśli to, co mówisz, jest prawdą, to ty jesteś albo niezwykłym bohaterem, albo wielkim głupcem.

Tak powie do Witolda Pileckiego podporucznik Konstanty Piekarski w poruszającej rozmowie, w trakcie której rotmistrz ujawni swoją prawdziwą tożsamość wewnątrz obozu. Jak zaznacza Marco Patricelli, to jedyna udokumentowana sytuacja, w której zdradza, kim jest, na terenie Auschwitz. Tę rozmowę zapisał Piekarski w swojej książce pt. Umykając piekłu. Wspomnienie polskiego oficera AK z Auschwitz i Buchenwaldu. Całą rozmowę przytacza Marco Patricelli w Ochotniku.
To tylko jeden spośród wielu naprawdę wstrząsających i wzruszających fragmentów książki Patricelliego, który gościł niedawno w Warszawie i Krakowie. To nie jest nie tylko klasyczna biografia, ale przede wszystkim historyczna i zarazem literacka opowieść o męstwie, nieustraszoności, sile moralnej. Postawa Pileckiego to symbol nie tylko romantyzmu i uporu Polaków, ich olbrzymiego przywiązania do honoru i wolności, lecz także walki każdego człowieka, bez względu na swoje pochodzenie, o zachowanie godności i człowieczeństwa, a także najwyższe wartości moralne, takie jak solidarność i wzajemna pomoc, w obliczu wojny i totalitaryzmu. 

Patricelli nazywa rotmistrza „bohaterem naszych czasów” oraz „Europy i ludzkości”, a także zaznacza, że głównym impulsem do napisania książki o Pileckim był fakt, że jest on „niestety, poza Polską mało znany albo wręcz nieznany, podobnie jak wiele zdarzeń i postaci związanych z krajem, który aż do wyniesienia Karola Wojtyły na tron papieski był «krajem dalekim»” […] (s. 12). W Polsce pamięć o nim jest też dopiero przywracana. „Nie czas zatarł wszystko, lecz ludzie” – zauważa włoski historyk [wyr. moje].