9 maja 2014

Kraków w rocznicę zdobycia Monte Cassino

Źródło: http://pomnikwojtek.wordpress.com.18 maja 2014 r. w 70 rocznicę zdobycia Monte Cassino w Parku Jordana planowana jest uroczystość patriotyczna pod pomnikiem gen. Władysława Andersa z udziałem wojska i mieszkańców Krakowa. Podczas uroczystości zostanie odsłonięty pomnik niedźwiedzia Wojtka, niezwykłego żołnierza z armii Andersa, który wspierał II Korpus podczas szturmu na Monte Cassino. Ponadto 22 maja odbędzie się w Arce Pana  wyjątkowy koncert.

 

 W programie koncertu nie zabraknie takich utworów, jak: Bogurodzica, Warszawianka, Pierwsza kadrowa, Ułani, ułani,  Rozszumiały się wierzby, Szara piechota, Hej, chłopcy! bagnet na broń!, Marsz, marsz Polonia, Modlitwa obozowa oraz oczywiście Czerwone maki na Monte Cassino.


W podziemiach Arki Pana znajduje się Kaplica Pojednania z figurką Matki Bożej Pancernej, która została wykonana z odłamków wydobytych z ran żołnierzy II Korpusu walczących o wzgórze Monte Cassino. Z kolei w pobliżu Ronda Kocmyrzowskiego im. ks. Józefa Gorzelanego znajduje się Skwer II Korpusu Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie w  60. rocznicę Bitwy o Monte Cassino odsłonięto głaz upamiętniający jej bohaterów. 

 Kraków pamięta

 Napisała do mnie Pani Aleksandra Ziółkowska-Boehm, na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, że przylatuje do Polski, m.in. na warszawskie Targi Książki. Na stoisku wydawnictwa Iskry będzie podpisywać swoją najnowszą książkę poświęconą Monte Cassino (23 maja, godz. 15.00-16.00), a na stoisku Muzy wznowienie książki Kaja od Radosława czyli historia Hubalowego krzyża (24 maja, godz. 13.00-14.00). Autorka spotka się z czytelnikami nie tylko w stolicy, bo odwiedzi też Szczecin, Łódź i Opoczno/Kunice.

15 maja, godz. 16.00 - wykład, Czytelnia Królewska, Uniwersytet Szczeciński
27 maja, godz. 17.00 - spotkanie autorskie w Bibliotece Piłsudskiego w Łodzi
31 maja, godz. 15.00 - spotkanie autorskie w Opocznie/Kunice

 

 Niestety, na żadne z wydarzeń nie dam rady... Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników polskiej historii na spotkanie ze wspaniałą autorką, jeśli mieszkacie w wymienionych miastach. 

Jedna z publikacji A. Ziółkowskiej-Boehm Lepszy dzień nie przyszedł już zachwyciła mnie i poruszyła. Moja recenzja niezwykłej książki o winnicach na Podolu i polskim losie TUTAJ. Bardzo żałuję, że nie mogę pojechać do stolicy na to majowe święto czytelników i pisarzy. Zazdroszczę warszawiakom!

Anegdota o niedźwiedziu Wojtku opowiedziana przez prof. Wojciecha Narębskiego, ostatniego żyjącego w Polsce żołnierza 22 Kampanii Zaopatrywania Artylerii, z którą dzielny zwierzak walczył o wolność. Prof. Narębski wspomina, jak pewnego razu zniszczył suszącą się bieliznę należącą do żołnierek z 316 i 317  Kompanii Transportowej Pomocniczej Służby Kobiet:

 

"One koło nas stacjonowały i pamiętam, jak dziewczęta akurat zrobiły sobie pranie, wywiesiły swoje dessousy do wyschnięcia. Wojtek zobaczył kolorowe różne majteczki, staniczki, to mu się wyraźnie nie spodobało i zrobił szarżę - pobiegł, zrzucił to wszystko i wrócił cały owinięty tymi dessousami".

Źródło: http://pomnikwojtka.pl/pomnik.