26 maja 2014

Odezwa poety do narodu. Podaj dalej

ODEZWA DO NARODU Ja, Marcin Świetlicki, poeta i wokalista polski, proszę o chwilę uwagi. Moja książka poetycka JEDEN została nominowana do nagrody NIKE, a ja WOLAŁBYM NIE. Toteż poinformowałem o tym Sekretarza Nagrody, a teraz informuję Ciebie, Narodzie. Nie chcę uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. I jest jeszcze kilka innych powodów. Bardzo proszę o uwzględnienie w swoich główkach i serduszkach tej informacji. Kłaniam się pięknie, Świetlicki

napisał na Facebooku pisarz.
 Może jeszcze odrobinka poezji na poniedziałek?
Zachwycił mnie ten wiersz Marcina Świetlickiego znaleziony na stronie poświęconej jego twórczości:


Źródło: Facebook  

6 komentarzy:

 1. Wiersz rzeczywiście robi wrażenie. Koniecznie rozglądnę się za jego twórczością...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamierzam również zapoznać się z jego twórczością, bo bardzo lubię poetów i pisarzy niepokornych, niekłaniających się modom, salonom i możnym tego świata, czyli charakterniaków.

   Usuń
 2. Nie jestem pewna, czy dobrze pamiętam, ale chodzi chyba o proces wytoczony Rymkiewiczowi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, sąd nawet skazał poetę... Świetlicki stanął w obronie wolności słowa, Marek Nowakowski również. W jednym z wywiadów Nowakowski powiedział:
   "Rymkiewicz nie rzucał obelg, przeprowadził rozumowanie. Może radykalne, ale przecież myśl ludzka musi mieć swobodę, a nie być więziona i ograniczana. Jak tworzymy pole zacieśniające, to myślenie się kurczy. Sąd powinien oddalić pozew "Gazety Wyborczej", powiedzieć Michnikowi, że jest wolność słowa i ma prawo do polemiki na łamach".
   http://www.rodaknet.com/rp_art_4609_czytelnia_rozmowa_nowakowski_10.htm

   Świetlicki jako jeden z 28 poetów podpisał list, którego autorzy sprzeciwili się próbie ograniczenia w Polsce wolności słowa, jaką miał być ich zdaniem proces wytoczony Rymkiewiczowi.

   Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3451211,swietlicki-chce-aby-wycofano-jego-tomik-z-nominacji-do-nike,id,t.html

   Usuń
 3. Nie jestem zbudowana tym jakie instytucje te nagrodę przyznają i fundują. I tym kto ma tam najważniejszy głos.
  Jestem pełna podziwu dla Pana Świetlickiego, które twórczości nie miałam jeszcze okazji poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to mówią, szacun!:)
   Niestety, w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z absurdalnymi sytuacjami, bo zamiast debatować, podejmować polemikę i w jej ramach ścierać ze sobą różne wizje, to wytacza się procesy sądowe.

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.