28 czerwca 2013

Rewelacja! Skarby polskiej kultury w Internecie!


Od ubiegłego tygodnia za pośrednictwem portalu Polona.pl można bezpłatnie zajrzeć do zbiorów Biblioteki Narodowej!!! Jakież tam skarby kulturalnego dziedzictwa Polski! Na dodatek można czytać, ściągać, kopiować, robić notatki, drukować, a po zarejestrowaniu się i zalogowaniu tworzyć swoją biblioteczkę – słowem, można robić wszystko, czego tylko zapragnie dusza bibliofila! Portal udostępnia książki, rękopisy, czasopisma, druki ulotne, ryciny, rysunki, fotografie, pocztówki, obrazy, nuty oraz mapy. To dziedzictwo możemy pooglądać i poczytać bez wychodzenia z domu! Do końca roku zbiór BN dostępny przez portal ma liczyć 300 tys. egzemplarzy. Znalazłam np. zebrane myśli Elizy Orzeszkowej. Można do woli poznawać dobra narodowe!


9 komentarzy:

 1. Zbierając materiały do biografii jeszcze 5-4 lata temu musiałam wszystko przewertować w czytelniach bibliotek kartka po kartce (lub klatka mikrofilmu po klatce). Dziś badacze mają spore ułatwienie, bo coraz więcej bibliotek ma swe odpowiedniki cyfrowe. Także nasze muzea otwierają cyfrowe podwoje. Tym sposobem stare roczniki czasopism z XIX wieku oglądam sobie wygodnie w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Badacze i studenci mają dziś mnóstwo udogodnień, zwłaszcza studenci nie mogą narzekać czy udawać, że nie udało im się czegoś przeczytać na zajęcia uczelniane. :) Jednak takie wertowanie w czytelniach ma swój urok, mimo że bywa to męczące i pracochłonne, prawda? Atmosfera biblioteki jest niepowtarzalna.

   Usuń
  2. Klimat bibliotek czy archiwów ma swój urok.Przede wszystkim jednak dotykanie starych dokumentów (co dziś zdarza się bardzo rzadko, bo przeważnie udostępniają kopie na mikrofilmach)stwarza wrażenie dotykania dawnego życia... Niepowtarzalne.

   Usuń
 2. Na pewno skorzystam z tych zasobów, tylko niech ktoś wynajdzie 'czasoprzedłużacz" ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki wynalazek każdemu potrzebny:) Trochę już przeglądałam te zasoby i robią ogromne wrażenie. Jeszcze nie wszystko zostało zdigitalizowane, nie ma wielu np. dwudziestowiecznych pisarzy polskich, ale to tylko kwestia czasu.

   Usuń
 3. Dobra wiadomość.
  Będę zaglądać.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy tam znajdzie coś dla siebie:)

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.