10 stycznia 2015

"...Zegarki Lwowa, zegarki Nowogródka..." Wiersz Przemysława Dakowicza6 komentarzy:

 1. Poezji Przemysława Dakowicza, przyznam się, do tej pory nie znałam.
  Domyślam się, że wybierzesz się na spotkanie? Skoro firmuje go Dwumiesięcznik Arcana i prof. Urbanowski to na pewno warto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero zaczynam odkrywać! Jestem zaintrygowana. Poczytałam niektóre wiersze na stronie autora. Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć na spotkanie.

   Usuń
 2. Niestety nie mam duszy poetycznej, bardziej prozaiczną stąd poezję, gdyż nie zawsze ją rozumiem trochę omijam szerokim łukiem omijam co nie znaczy, że nie cenię sobie znanych poetów i nie znam szczególnie ich liryki.
  Ten wiersz jest bardzo ciekawy i wskazywałby na kresowe pochodzenie poety.
  W Nowym Sączu osiedliło się sporo Kresowian a także Sybiraków. Miałam szczęście poznać kilka takich osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo mogę o sobie powiedzieć. Nie mogę siebie zaliczyć do wiernych czytelników wierszy, co wcale nie oznacza, że po nie nie sięgam i że nie znam dorobku największych. Staram się również śledzić najnowsze trendy w poezji, idąc tropami wskazywanymi przez znakomitych badaczy literatury.
   Marek Nowakowski też mówił, że nie jest obdarzony specjalną smykałką do czytania poezji.
   Ten piękny wiersz nasuwa, że P. Dakowicz lub jego rodzina ma kresowe korzenie.

   Usuń
 3. Pan Dr Dakowicz to niesamowity twórca. polecam serdecznie wpisać jego imię i nazwisko w youtube i posłuchać tego, o czym i jak mówi, na którymś ze swoich spotkań autorskich, zwłaszcza u Pieśniarzy, gdzie czyta też wybrane wiersze, opatrując je komentarzem. Szczególnie wiersze z tomów "Łączka" i "Teoria wiersza polskiego" godne są uwagi, choć drugi tomik jest trudniejszy w odbiorze dla osób niezaznajomionych z historią polskiej literatury. Ostatnia książka w formie dziennika, "Przeklęte continuum", to niesamowita rzecz, mówiąca o sprawach dotyczących nas, Polaków, tu i teraz. Otwiera oczy na wiele spraw i wybija z wygodnego myślenia o rzeczywistości. Serdecznie polecam Pani uwadze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podzielenie się cenną opinią! Tu i ówdzie pojawiają się głosy o walorach poezji p. Dakowicza. Pani rekomendacja jeszcze bardziej mnie przekonuje, że warto jej poświęcić swoją uwagę. Interesują mnie właśnie te dwa tomiki, szczególnie ten pierwszy z uwagi na bliski mi temat Żołnierzy Niezłomnych. W tym tygodniu było spotkanie autorskie z poetą w Krakowie, ale niestety nie dałam rady... Może będzie jeszcze okazja. Tymczasem skorzystam z Pani rady i posłucham wierszy w jego wykonaniu na YT. A te dwa ostatnie tomiki sobie kupię.

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.