26 kwietnia 2014

Polska jest piękna! "Ej, łza się w oku kręci"

Święty Jan Paweł II nie miał kompleksu bycia Polakiem, ale wprost przeciwnie, był z tego faktu dumny, podkreślając historię, tradycję oraz zwyczaje swojej Ojczyzny. Uważał, że patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, tzn.: historii, tradycji, języka, krajobrazu ojczystego oraz dzieł rodaków i owoców ich geniuszu. W Beskidach, Bieszczadach i Tatrach Karol Wojtyła stąpał po licznych szlakach. Często te swoje wędrówki wspominał jako Jan Paweł II. Spogląda teraz na góry z niebieskich połonin i podziwia. Jak wtedy, gdy będąc już schorowanym, mógł oglądać je tylko z okien śmigłowca... I może mówi, wodząc palcem niczym po mapie, tak jak w czerwcu 1999 r., podczas mszy w Starym Sączu: 

 Stąd wyruszamy ku Dzwonkówce, Wielkiej Raczy przez Radziejową - na Przehybę. Z powrotem schodzimy do Szlachtowej i Krościenka, albo zjeżdżamy na nartach, przekraczamy Dunajec, który płynie razem z Popradem do Starego Sącza. A kiedy jest wysoka woda, to w pięć sześć godzin można przepłynąć Dunajcem od Nowego Targu do Nowego Sącza... 

W wigilię kanonizacji papieża Polaka zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku ukazującego piękno jego ukochanej Ojczyzny.

4-minutowa produkcja powstała w rzeszowskiej agencji reklamowej Bogaczewicz. Na YouTubie ma już ponad 900 tys. odsłon. W czasie krótkiej multimedialnej wycieczki po Polsce możemy obejrzeć fantastyczne ujęcia bieszczadzkich połonin, Jeziora Solińskiego, Tatr, Bałtyku, gdańskiej Starówki, Słowińskiego Parku Narodowego, Białki Tatrzańskiej i Rzeszowa, ale także mniej znanych miejsc, takich jak zalew w Krasnobrodzie i przełom Wisłoka w Rymanowie. Wszystko to z niesamowitym, instrumentalnym podkładem muzycznym w tle. Film został zrealizowany przy okazji pracy nad komercyjnymi zleceniami, a wiele ujęć zrobiono dzięki użyciu zdalnie sterowanego drona z kamerą.


Tu, na tym miejscu, w Nowym Targu, pragnę mówić o ziemi polskiej, bo jawi się ona tutaj szczególnie piękna i bogata w krajobrazy. Człowiekowi potrzebne jest to piękno krajobrazu — i dlatego też nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron Polski, a także i spoza Polski. Ciągną latem i zimą. Szukają odpoczynku. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, w marszu, w podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim.
 
Ej, łza się w oku kręci...

[...]
„Od-począć” — napisał kiedyś Norwid — to znaczy „począć na nowo”. Otóż duchowy odpoczynek człowieka — jak słusznie wyczuwają to tak liczne środowiska młodych — musi prowadzić do odnalezienia i wypracowania w sobie owego „nowego stworzenia”, o którym mówi św. Paweł. Droga do tego wiedzie poprzez słowo Boże odczytywane i celebrowane z wiarą i miłością, poprzez uczestnictwo w sakramentach, a nade wszystko w Eucharystii.


Św. Jan Paweł II,  Nowy Targ, 8 czerwca 1979, homilia w czasie mszy św.

8 komentarzy:

 1. Tylko wzdycham i potwierdzam. Piękne sekwencje podkarpackie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam wszystkich, że dopiero teraz odpowiadam.
   Filmik bardzo mi się podoba, profesjonalnie zrobiony. Choć nie potrzebujemy żadnych spotów mających nas przekonywać, że Polska jest piękna;) Staram się ją odkrywać i poznawać. Niestety nie potrafimy promować swojego kraju, tak jak inne państwa. Wręcz przeciwnie - deprecjonujemy swoją historię i kulturę. Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Obejrzałam filmik, bardzo piękne ujęcia.
  "A to Polska właśnie..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nawet kilka razy obejrzałam rozmarzona:)

   Usuń
 3. Zawsze tak uważałam i będę uważać. Nasz kraj jest piękny. Widzę to, gdy rozglądnę się tylko wokół swojego miejsca zamieszkania. Gdy wychodząc na górki patrzę w dół i wyłania mi się zakole Dunajca, jezioro Czchowskie a co dopiero gdy przy przejrzystym powietrzu, gdy już jestem na górze wyłonią się mym zawsze zdumionym oczom Tatry.

  Tylko promocji naszej pięknej ojczyźnie potrzeba, która sprawiła by, że i rodacy chcieliby to piękno podziwiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, ważne jest, żeby poznawać swoje okolice, a na pewno znajdziemy coś, co nas urzeknie. Mieszkasz w pięknym regionie. Nie widziałam Jeziora Czchowskiego, choć byłam całkiem blisko...:)

   Usuń
 4. Rozmawialam z malzenstwem Amerykanow, ktorych corka byla na obozie w Polsce. Wrocila zachwytcona - piekny kraj, przyjazni ludzie, cudowne jedzenie. A jeden Amerykanin bedac w Polsceglownie robil zdjecia... ukwieconym balkonom, to go najbardziej zachwycilo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod względem ukwiecania gospodarstw domowych rzeczywiście się zmieniamy. Jest coraz lepiej. W czasie spacerów rzeczywiście widać dbałość o balkony i ogródki przydomowe.

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.