17 marca 2014

Bibliofilstwo Sapiehów: wystawaNiezwykła wystawa na Wawelu! Muszę się wybrać! Dziś się dowiedziałam.
Unikatowy zbiór ksiąg wydanych w języku polskim, łacińskim, francuskim i niemieckim, wskazuje na mało znaną pasję rodziny Sapiehów – bibliofilstwo. Na wystawie Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna w Zamku Królewskim na Wawelu pokazano ponad sto najciekawszych woluminów z krasiczyńskich zbiorów. Zobaczymy wybrane egzemplarze książek oraz zabytkowe oprawy i ekslibrisy. Ekspozycję wzbogacają portrety przedstawicieli rodziny Sapiehów z Kodnia, właścicieli biblioteki oraz widoku Krasiczyna, będącego od XIX wieku nową siedzibą rodu. Wystawa potrwa do 31 maja. Bilet 3 zł.


 Wywodzący się z Litwy ród Sapiehów piastował w dawnej Polsce najważniejsze stanowiska i funkcje. Sapiehowie byli wybitnymi politykami, wojskowymi i duchownymi. Znaczenie rodu i pozycja ekonomiczna pozwoliły Sapiehom na podejmowanie na ogromną skalę działań kolekcjonerskich i mecenasowskich. Na mapie dawnej Rzeczypospolitej rezydencje i fundacje sapieżyńskie występują na ogromnych obszarach Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, unaoczniając niezwykle rozległą skalę rodowych przedsięwzięć. Kolekcja krasiczyńska jest ostatnią magnacką biblioteką w posiadaniu prywatnym. Jej znaczenie jest ogromne wobec trudnych do wyobrażenia strat poniesionych przez Polskę w tej dziedzinie narodowej spuścizny wskutek wojen i pożarów.

Wystawie towarzyszą spotkania na dzieci i dorosłych, a także katalog.


Wykłady dla dorosłych


 • 20 marca  Historia Biblioteki Sapieżyńskiej
  Anna Mercik (Zamek Królewski na Wawelu)

 • 3 kwietnia  Dramatyczne losy zbiorów Sapiehów
  Jerzy T. Petrus (Zamek Królewski na Wawelu)

 • 24 kwietnia Książę Aleksander Antoni Sapieha oraz księgi z działu botanicznego jego biblioteki
  Ewa Mikołajska (Zamek Królewski na Wawelu)

 • 15 maja Mecenat i kolekcjonerska działalność Sapiehów z Krasiczyna
  prof. dr hab. Maria Kałamajska-Saeed (Instytut Sztuki PAN)

  godz. 17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7, udział bezpłatny, bez rezerwacji

Więcej informacji na stronie Wawelu.

6 komentarzy:

 1. Bibliotekę Sapiehów ocalono z bestialsko zniszczonego Krasiczyna w czasie II wojny. Kardynał Adam Sapieha przewiózł rodzinne i narodowe dobro do pałacu biskupiego w Krakowie. Potem bezcenne zbiory trafiły na Wawel, ale od lat mają swe stałe miejsce w renesansowych salach zamku w Pieskowej Skale.
  Biblioteka ta nie jest jednak na oficjalnej trasie zwiedzania, chyba jedynie dla naukowców?
  Masz rację, ta wystawa to gratka! Zresztą zbiory Sapiehów są coraz częściej eksponowane na Wawelu, portrety Sapiehów oglądałam już w tamtym roku na wystawie o nabytkach wawelskich.
  Do 31 maja mam nadzieję, że zdążę.
  Jest jeszcze ciekawa wystawa w Collegium Maius "Arystokrata u wód" - o zbiorach Pusłowskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parę lat temu byłam w Pieskowej Skale, ale zbiorów nie widziałam, bo trafiliśmy na taką porę, kiedy zamknięte były wnętrza zamku. Ale może wtedy i tak tych zbiorów tam nie było? W Krasiczynie też oczywiście byłam, bo to rodzinne strony. Dziękuję za informację o wystawie w Collegium! Nie wiedziałam o niej. Zatem w jednym dniu postaram się obydwie wystawy połączyć.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa informacja, w dodatku nie mam daleko, a każdy pretekst, by odwiedzić Kraków jest dobry:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie masz daleko i interesujesz się starym bibliofilstwem, to warto. Na wystawie można zobaczyć np. XVII-wieczne kieszonkowe wydanie „Historii Don Kichota z La Manczy” Cervantesa! Stare księgi mają swój urok.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuję, że zdam relację:) Powinny Cię zainteresować luksusowe wydania zielników, więc porobię fotki, no chyba że mi nie pozwolą:)

   Usuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za pozostawienie komentarza. Niestety nie zawsze jestem w stanie szybko odpowiedzieć. Proszę zatem o cierpliwość.